XXI Ogólnopolskie czuwanie Odnowy w Duchu Świetym

Opublikowano: 21 maja 2016 - Aktualności

Jasna Góra 2016

21-22 maja 2016 roku w Częstochowie odbyło się XXI Ogólnopolskie Czuwanie Wspólnot Odnowy w Duchu Świętym.
Inga Pozorska (kierownik zespołu Mocni w Duchu, członek Rady Krajowego Związku Koordynatorów Odnowy w Polsce) wygłosiła konferencję „Wielki Nieznajomy czy Przyjaciel”? Na wstępie usłyszeliśmy co Jezus mówi o Duchu Świętym i jak wskazuje apostołom, czyli nam, wielką wartość Jego przyjścia.
Mówi : „Ja muszę odejść, ażeby On przyszedł”. Sam Pan wskazuje dziś nam wielką wartość bycia blisko Ducha Świętego. Są dwa smutki serca Boga, związane z naszą relacją, a raczej brakiem relacji z Duchem Świętym. Pierwszy to taki, że wielu z nas nie stara się Go bardziej poznać, pokochać i pragnąć. Zaproszeniem dla każdego z nas jest, aby w sercu był zachwyt Duchem Świętym. Drugi smutek: zdarza się nam nie brać pod uwagę tego, że ma On bardzo realny wpływ na nasze życie. Winniśmy od razu zwracać się do Niego, nie czekać do momentu aż z kimś się spotkamy czy do kogoś zadzwonimy, aby powiedzieć że mam problem. Modlić się można nawet przy zmywania naczyń. Ważne żeby to było tu i teraz. Duch Święty jest naszym przyjacielem. Zostały przywołane słowa św. Tomasza z Akwinu, który mówił „Celem prawa ludzkiego jest przyjaźń między ludźmi, a celem prawa bożego jest przyjaźń człowieka z Bogiem”. Jesteśmy zaproszeni do przyjaźni z Duchem Świętym.

Jednym z prelegentów był Ksiądz Andrzej Drapała (kapłan diecezji kieleckiej, prezes stowarzyszenia „Nadzieja Rodzinie”). W konferencji „Jeden Duch a różne oblicza miłosierdzia” usłyszeliśmy, że miłosierdzie Boga nie jest abstrakcyjna ideą, ale jest konkretnym faktem, dzięki któremu On objawia swoją ojcowską miłość, wypływająca z wnętrza i wrażliwości. Papież Franciszek powiedział, że Boże Miłosierdzie ma wiele twarzy… „jakże wiele jest twarzy Jego miłosierdzia, z którym wychodzi On nam na spotkanie, nie sposób ich wszystkich opisać, gdyż Boże Miłosierdzie jest nieustannym wzrostem”. Bóg je niestrudzenie wyraża, jest czymś nieustannie nowym, budzącym podziw i pragnienie.
Miłosierdzie jest niezgłębione, niezmierzone, ciągle nieodczytane. Potrzeba nam wpatrywać się w Jezusa Chrystusa, żeby zobaczyć Oblicze Ojca i jak miłosierdzie Ojca w czynach Jezusa Chrystusa ciągle się realizuje. Miłość do człowieka a także do Pana okazujemy nie słowami lecz czynami.

Ksiądz Wojciech Nowacki członek Komisji Teologicznej zauważył, że środowisko Odnowy w szczególności otwarte jest na charyzmaty, którymi Duch Święty chce ubogacać, ożywiać i odnawiać. Są one potrzebne i należy je przyjmować z dziękczynieniem i ku pociesze. Sąd o ich autentyczności i właściwym wprowadzaniu w czyn, należy do tych, którzy są w Kościele przełożonymi, pasterzami .

Z problemem przebaczenia Bogu w kontekście modlitwy o uzdrowienie czy rekolekcji pojawia się problematyka przebaczenia jako klucza, który otwiera człowieka na doświadczenie uzdrowienia. Łatwiej mówić o przebaczeniu w kontekście relacji międzyludzkich, nawet jeśli chodzi o nasze własne błędy, których potem nie możemy sobie darować. Jeżeli chodzi o zjawiska w których drugi człowiek nie zawinił, ani my nic złego nie zrobiliśmy, a stało się cos co mnie bardzo dotknęło i zabolało. W takie miejsca natychmiast wkracza zły duch, który umiejętnie gra na ludzkich uczuciach. Pismo Święte wielokrotnie nazywa Go oskarżycielem. Nie tylko oskarżycielem człowieka przed Bogiem, ale i Boga przed człowiekiem. To, co dla nas trudne i bolesne, dzięki swej wszechmocy może obrócić na nasze dobro.
Podjęto też temat Mszy z modlitwą o uzdrowienie. Jest to szczególne świadectwo działania Ducha Świętego. Tą drogą rozlewa się ogromne błogosławieństwo. Należy pamiętać, że te praktyki charyzmatyczne podlegają rozeznaniu pasterzy Kościoła. W tej Mszy najważniejsza jest relacja człowieka z Chrystusem – to Ten, który uzdrawia. On jest najważniejszy, a nie sama poprawa zdrowia. Jeśli chcemy doświadczyć mocy Chrystusa, który uzdrawia i mocy Ducha Świętego, który obdarza Kościół swoimi charyzmatami i widzimy szczególna przestrzeń w kontekście Eucharystii to jest to zdrowe, katolickie podejście.

XXI Ogólnopolskie Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym zakończyło się Eucharystią, której przewodniczył ks. bp Antonii Długosz. Podczas czuwania modliliśmy się w intencji Światowych Dni Młodzieży, które zbliżają się wielkimi krokami i za ludzi młodych, aby tworzyli rodziny oparte na wierze i o odwagę dla nich w zawieraniu związków sakramentalnych.

Dziękujemy wszystkim, którzy modlili się razem z nami a przede wszystkim dziękujemy Bogu za wydarzenie, jakim jest Wspólne Czuwanie i Świętemu Krzysztofowi za kierowcę i bezpieczną podróż.

Relacja oraz dźwięki z wydarzenia:

Brak komentarzy do wpisu “XXI Ogólnopolskie czuwanie Odnowy w Duchu Świetym”

Skomentuj wpis

Powrót do strony głównej | Poprzedni post | Następny post